Ngjarjet e ditës

‘Në Europë, problemet janë të njëjta’ – Rritja e çmimeve të karburantit bëhet një ‘normale e re’

Biznesi i taksive i Bashir Akram në West Midlands tashmë po ndjen krizën e rritjes së çmimeve të karburantit. Më pak se një javë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Akram tha se çmimi u rrit në 1.50 £ për litër.

Pushtimi i paprovokuar i Rusisë në Ukrainë që nga 24 shkurti ka parë rritje të çmimeve globale të naftës mes shqetësimeve mbi besueshmërinë e furnizimeve. Çmimi për fuçi naftë e papërpunuar Brent, mënyra më e zakonshme për të matur çmimin e naftës në Mbretërinë e Bashkuar arriti në 139 dollarë të hënën, më i larti në 14 vjet.

Diku tjetër në Evropë, problemet janë të njëjta. Luigi Barone, i Federatës Italiane të Organizatave për Konsorciume dhe Industrializimin (FICEI), tha se transportuesit rrugorë janë në një bazë lufte.

“Shumë kompani me energji intensive kanë ngadalësuar prodhimin e tyre për shkak të rritjes disproporcionale të kostove të energjisë,” tha Barone.

“Është e qartë se kostot më të larta, për fat të keq, do të filtrohen te konsumatori i cili do ta shohë atë si një ikje të dyfishtë: dyfishimi i faturave do të rrisë koston e produkteve të shumta ushqimore në rafte.

Rusia është eksportuesi më i madh i naftës në botë, duke dërguar më shumë se shtatë milionë fuçi naftë bruto në vendet anembanë botës, duke përfshirë Gjermaninë dhe BE-në e tjera.

Partnerët e saj më të rëndësishëm të eksportit të naftës janë Kina, Holanda, Gjermania, Koreja e Jugut dhe Polonia, ndërsa mbështetja e MB dhe SHBA nga nafta ruse ishte më pak e theksuar edhe para pushtimit.

Pyetja tani është se deri në çfarë mase sanksionet ekonomike do të pengojnë ambiciet e Putinit, ndërkohë që do të mbjellin kaos në tregjet e energjisë.

Presidenti Joe Biden u zotua të martën të ndalojë importet e naftës ruse “për t’i shkaktuar dhimbje Vladimir Putinit” ndërsa Mbretëria e Bashkuar tha se do të heqë gradualisht importet ruse të produkteve të naftës deri në fund të vitit 2022. BE planifikon të shkurtojë gazin rus me dy të tretat muajt e ardhshëm.

Është sfida më e madhe për BE-në, ku 45 për qind e gazit erdhi nga Rusia në vitin 2021. Rusia ishte gjithashtu furnizuesi më i madh i Evropës me naftë me 27 për qind, tre herë më shumë se Norvegjia.

Të hënën, kancelari gjerman Olaf Scholz bëri të qartë se vendi i tij, konsumatori i tretë më i madh në Evropë i energjisë ruse, nuk ka plane të bashkohet me asnjë ndalim.

Në Itali, Barone shprehu habinë që kombet evropiane nuk e kishin parë këtë duke qenë se kjo nuk është hera e parë që ka një luftë në Ukrainë. Ai mendon se pas luftës së vitit 2014 në lindje të vendit, Italia duhet të kishte nisur menjëherë planifikimin për një të ardhme pa gaz të lirë rus.

Këtë herë, ai shpreson se konflikti do ta shtyjë qeverinë të merret seriozisht me të ardhmen e saj energjetike.

“Është thelbësore që Italia të organizohet me një plan serioz kombëtar të energjisë,” tha ai.

Në MB, çështja mund të jetë më pak e mprehtë për shkak të një kufiri të qeverisë për çmimet e energjisë, por rritja e çmimit të benzinës dhe naftës mund të ketë efektin e shtyrjes së konsumatorëve drejt opsioneve më të qëndrueshme, si makinat elektrike.

“Kjo do të zgjerojë më tej hendekun në kostot e funksionimit midis përdorimit të automjeteve elektrike dhe makinave me benzinë, me automjetet elektrike tashmë 66 për qind më të lira për t’u përdorur,” tha Steve Endacott, kryetar i Organizatës së Makinave Elektrike (ECO).

Nëse lufta bëhet e zgjatur, tha Robin Mills, CEO i Qamar Energy me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe, rritja e çmimeve të naftës do të vazhdojë të përshkallëzohet 130 dollarë/fuçi.

“Ndërsa sanksionet nuk kanë goditur ende flukset e naftës dhe gazit, ka presion të fortë për ta bërë këtë, të paktën për naftën,” tha Mills.

Mills shtoi se kompanitë tashmë po shmangin blerjet për shqetësimet e reputacionit dhe vështirësinë e transaksioneve financiare

Related Articles

Back to top button