Ngjarjet e ditës

Përfundon raundi i tretë Ukrainë-Rusi, negociatori ukrainas: Bisedimet nuk e kanë përmirësuar situatën në vend

Përfundon raundi i tretë i bisedimeve mes palës ukrainase dhe asaj ruse në Bjellorusi.

Negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak, ka thënë se bisedimet nuk e kanë “përmirësuar situatën” që mbretëron në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, një “sasi” e vogël e progresit është bërë – ku janë pajtuar për evakuimin e civilëve, pasi këtë mëngjes janë hapur gjashtë korridore humanitare.

Në anën tjetër autoritetet ukrainase kanë dënuar veprimet e rusëve, ku në disa prej këtyre korridoreve, civilëve u është lejuar të futen në Rusi apo Ukrainë – e jo ku dëshirojnë ata.

Podolyak ka theksuar se të dyja palët janë duke vazhduar bisedimet për të arritur një armëpushim.

Related Articles

Back to top button