Ngjarjet e ditës

Rreziku nga rrezatimi, çfarë po ndodh me centralin e Çernobilit të kontrolluar nga rusët

Rregullatori bërthamor rus, Rosatom, ka njoftuar se aktivitetet për të siguruar funksionimin e sigurt të termocentralit bërthamor të Çernobilit po kryhen në koordinim me mbikëqyrësin bërthamor të OKB-së, Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike.

Kompania thotë se një ekip specialistësh rusë janë në vend në stacion për të rivendosur energjinë në termocentral. Zyrtarët e Rosatom thanë gjithashtu se personeli ukrainas mbetet nën kontrollin e centralit të Çernobilit dhe Zaporizhzhia.

Lajmi vjen në një kohë kur Petro Kotin, kreu i kompanisë shtetërore bërthamore të Ukrainës Energoatom tha të premten se centrali Zaporizhzhia po menaxhohet nga inxhinierë rusë.

/ngjarja.com/

Related Articles

Back to top button