Ngjarjet e ditës

Rusia vendos sanksione ndaj Biden dhe Blinken

Rusia ka vendosur sanksione ndaj Joe Biden dhe sekretarit amerikan të shtetit Anthony Blinken këtë pasdite.

Rusia ka vendosur sanksione kundër presidentit amerikan Joe Biden, Sekretarit të Shtetit Antony Blinken dhe zyrtarëve të tjerë amerikanë, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë të publikuar sot.

Në përgjigje të një sërë sanksionesh të paprecedentë… nga 15 marsi i këtij viti, ‘lista e ndalimit’ ruse përfshin në bazë të reciprocitetit Presidentin J. Biden, Sekretarin e Shtetit A. Blinken, Sekretarin e Mbrojtjes L. Austin dhe Kryetarin e Shefat e Përbashkët të Shtabit M. Milley, si dhe një numër shefash departamentesh dhe figura të njohura amerikane”, thuhet në deklaratë, shkruan CNN.

Është e paqartë se sa ndikim do të kenë sanksionet ruse ndaj secilit prej tyre dhe masa ka të ngjarë të jetë kryesisht simbolike në praktikë.

Shumica e ekspertëve mendojnë se Vladimir Putin është i prirur ta portretizojë luftën për një audiencë të brendshme si Rusia që i reziston agresionit nga Perëndimi, veçanërisht nga SHBA-ja, dhe veprime të tilla ka të ngjarë të jenë pjesë e asaj narrative.

Related Articles

Back to top button