Ngjarjet e ditës

Sipas forcave ukrainase, për dy javë luftime, Rusia humbi 56 avionë dhe 82 helikopterë

Gjatë dy ditëve të fundit të 8-9 Marsit, të paktën tetë objektiva ajrore në zonën e operacionit të Forcave të Bashkuara dhe në rajonin e Kievit u shkatërruan nga mbrojtja ajrore e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainë.

Kështu bëri të ditur, Yuri Ignat, zëdhënës i Komandës së Forcave Ajrore të Ukrainës, shkruan The Kyiv Independent,

Avionët luftarakë, raketat kundërajrore S-300 dhe Buk-M1 shkatërruan 4 avionë sulmues Su-25, dy helikopterë të pushtuesve rusë janë gjithashtu dëshmi e dy raketave të rrëzuara.

Kështu, sipas vlerësimeve operacionale, që nga pushtimi në shkallë të plotë të agresorit rus, humbjet e avionëve rusë arritën në: 56 avionë dhe 82 helikopterë.

/ngjarja.com

Related Articles

Back to top button