Ngjarjet e ditës

‘The Times’: Pse Kina ndryshoi politikën ndaj pushtimit rus

Kina ka pranuar për herë të parë se një “luftë” po zhvillohet në Ukrainë, mes shenjave në rritje që Pekini po kërkon të izolohet nga sulmi i Presidentit Putin.

“Ne shpresojmë të shohim luftimet dhe lufta të ndalet sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Wang Yi, ministri i jashtëm, në një telefonatë me homologun e tij francez Jean-Yves Le Drian. Vërejtja, e raportuar nga media shtetërore, përfaqëson një ndryshim në linjën partiake të Pekinit mbi Ukrainën.

Dy javë më parë, kur Rusia pushtoi, Xinhua, agjencia shtetërore e lajmeve, publikoi një raport në gjuhën angleze mbi “operacionin special ushtarak”. Ai tha: “Duke e parë si ‘çështje kohe’ që NATO të zgjerohet drejt lindjes, Putin ndërmori veprime ushtarake kundër Ukrainës pasi negociatat e fundit me SHBA-në dhe NATO-n dështuan.”

Rreth 6,000 shtetas kinezë janë kapur në konflikt . Qindra studentë u bllokuan në qytetin verilindor të Sumy, ndërsa u përball me bombardime të rënda.

Sot, media shtetërore kineze deklaroi se “grumi” i fundit prej 115 studentëve kishte mbërritur në Lviv, në perëndim, me tren dhe “u pritën ngrohtësisht nga ambasadori kinez në Ukrainë, duke nxjerrë një përfundim të përsosur për një nga evakuimet më të mëdha të Kinës . operacionet në histori”.

Analistët sugjerojnë se presidenti Xi duhet të peshojë aleancën e tij me Moskën kundër rrezikut të humbjes së tregtisë me Perëndimin duke u angazhuar me Rusinë.

Kjo u ilustrua sot kur Rusia tha se Kina kishte refuzuar të furnizonte kompanitë e saj ajrore me pjesë, sipas agjencisë së lajmeve Interfax. Zyrtarët thanë se Rusia do të kërkonte mundësi për të marrë pjesë avionësh nga vende të tjera, duke përfshirë Turqinë dhe Indinë.

Sektori i aviacionit rus po goditet nga sanksionet, duke shkaktuar paralajmërime se mund të mos jetë i sigurt të fluturosh me avionë rusë pasagjerësh në të ardhmen. Boeing dhe Airbus kanë ndaluar furnizimin me komponentë në Rusi.

Kina nuk i ka mbështetur në mënyrë eksplicite sulmet ushtarake të Moskës ndaj Ukrainës dhe ka abstenuar nga dy vota të OKB-së që dënojnë pushtimin. Media e saj shtetërore, megjithatë, ka përsëritur rreshta nga media shtetërore ruse. Dje akuzoi qeverinë amerikane për zhvillimin e armëve biologjike në Ukrainë, duke i bërë jehonë pretendimit të Rusisë se Uashingtoni ka laboratorë të fshehtë ushtarakë brenda zonës së konfliktit.

Në një tjetër shenjë të një ndryshimi të mundshëm në politikë, Kina ka lehtësuar kontrollet e kursit të këmbimit të qeverisë për të lejuar që rubla ruse të bjerë më shpejt në vlerë kundrejt juanit për të ndihmuar në izolimin e Pekinit nga sanksionet ekonomike ndaj Moskës.

Marzhi me të cilin rubla lejohet të luhatet kundrejt juanit në tregtinë ditore të kontrolluar nga shteti do të dyfishohet në madhësi deri në 10 për qind mbi ose nën çmimin e hapjes së ditës duke filluar nga e premtja, njoftoi Sistemi i Tregtisë së Këmbimit të Kinezëve.

Rubla ka humbur rreth 40 për qind të vlerës së saj që kur qeveritë perëndimore ndërprenë disa banka ruse nga sistemi ndërkombëtar i pagesave Swift.

Mbajtja e qëndrueshme e kursit të këmbimit do të kërkonte që banka qendrore e Kinës të subvencionojë blerësit rusë të mallrave kineze duke u dhënë atyre më shumë juanë për rublat e tyre sesa forcat e tregut thanë se monedha e Moskës vlente.

/ngjarja.com/

Related Articles

Back to top button